Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Mersin °C

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kalavaç Kültür ve Sanat Festivaline katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kalavaç Kültür ve Sanat Festivaline katıldı
REKLAM ALANI
23.04.2024
A+
A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kalavaç Kültür ve Sanat Festivaline katıldı

.2024

 

“Kalavaçlılar kültürlerine sahip çıkarak nesilden nesile aktardı”

 

 

 

 

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kalavaç Muhtarlığı ve Değirmenlik Akıncılar Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen Kalavaç Kültür ve Sanat Festivaline katıldı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, festivalde yaptığı konuşmada, Kalavaç eski muhtarı Ömer Meraklı’ya selamlarını iletti, yeni muhtar Halil Karasoy’a çalışmalarında başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, nesilden nesile yapılan çalışmalarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğe emin adımlarla taşınacağını vurguladı.

Kalavaç’ta EOKA saldırılarına karşı direnen mücahit bir halkın evlatları ve torunları olarak bu topraklarda bağımsız, hür ve güven içinde festival düzenlendiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar; kültür, sanat, edebiyat, folklor ve geçmişten gelen haklarla Kıbrıs Türkü’nün yaşamını sürdürdüğünü ifade etti.

1571 yılından itibaren Türk toprağı olan Kalavaç’ta geleneklerin kuşaktan kuşağa aktarıldığını anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, köy halkını gösterdikleri bağlılıktan dolayı tebrik etti.

Kalavaçlıların büyük şehirlere ve yurtdışına gidip oralarda da başarılar elde ederek kültürlerine sahip çıktığını aktaran Cumhurbaşkanı Tatar, tüm Kalavaçlılara sevgilerini iletti

Kıbrıs Türkü’nün tek yürek olduğunu ve kalbinde KKTC’nin attığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa 2 devletin işbirliğine dayalı olacağının altını çizdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü ve askeri varlığından vazgeçilmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Gazze’de yaşanları ve dünyanın birçok yerinde çatışmaları gördükçe Kıbrıs meselesinde yaşanacak bir zaafiyetin, Kıbrıs Türkü’nü 1960’ların öncesine götüreceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenleri ve katkı koyanları tebrik etti.

Dosya Adı

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-kalavac-kultur-ve-sanat-festivaline-katildi-12249

 

 

 

REKLAM ALANI